Búcsú: szeptember 29. utáni vasárnap
Óbudai Espereskerület
Ellátja: Margitszigeti Szent Mihály Kápolna
A premontreiek még a rendalapító, Szent Norbert életében letelepednek hazánkban. A szigeti, Szent Mihály főangyal prépostsági egyházat egy 1234 körüli hivatalos premontrei kolostorjegyzék említi.
A török időkben elpusztult prépostsági templomnak délkeleti falrésze megmaradt. Az e körül 1923-ban végzett ásatások során feltárt alapokra építették 1932-ben, Lux Kálmán gondos restaurációs terve alapján, a mai kápolnát (145 m2), amelyet Serédi Jusztinián bíboros áldott meg ugyanezen év szeptember 29-én. A feltáráskor kiderült, hogy az alapfalak alatt egy még régebbi kápolna alapjai húzódnak meg.
A kápolna közelében a domonkos apácák középkori templomának és zárdájának régészetileg védett műemlék-romjai láthatók. E kolostorban élt 1252-től Árpád-házi Szent Margit. A kolostort a török pusztította el. A premontrei templom és kolostor romjai 15 746. törzsszámon, a domonkos apácák kolostorának romjai 15 747. törzsszám alatt, II. kategóriába sorolt műemlék.
1971. január 17-én áldották meg Szent Margit valószínűsített sírján a márvány emlé-ket. Lékai László bíboros kezdeményezésére minden év január 18-án – Szent Margit ünnepén – a főpásztor mutat be szentmisét. A margitszigeti Szent Mihály prépostság címét az esztergom-budapesti érsek adományozza.
Fotó: Ligeti Edina
Esztergom-Budapesti Főegyházmegye
Bízd Rá Magad
Összes folyóirat
Az oldalon
Főegyházmegyei papok
Plébánia keresése
A főegyházmegye intézményei